2014 Yılı Yardımları

2014 Yılı Yardımları 2020-05-04T19:56:02+00:00

A- BAĞIŞ VE YARDIMLAR

1- Tıbbi Cihaz ve Malzeme Yardımları

Vakfımız İktisadi İşletmesi (Eski Dirimsel İşletmesi) kayıtlarında bulunan, tomografi, video laparoskopi, anestezi cihazı, diş üniti, Eforlu EKG, ultrason cihazları, mobil respiratör, yağ lazer gibi (altı yüz yirmi yedi bin lira değerindeki) cihaz ve malzeme gelişen bir bölge olması ve ihtiyaçları olması nedeniyle satın alınarak Kazan Devlet Hastanesi’ne Vakfımız amacı doğrultusunda bağışlanmıştır.
Cihaz teslim ve açılış töreninde Vakfımızı temsilen Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Sayın Akın, Yönetim Kurulu üyesi Sayın Çeyiz ve Genel Müdür Mustafa Subaşı katılmıştır. Sayın Akın’ın yaptığı konuşma sonrasında Vakfımıza verilen plaket Genel Müdür Mustafa Subaşı tarafından alınmıştır. Açılışta konuşmacılar Başhekim Opr. Dr. Sayın Uğur Yıldız, Belediye Başkan Yardımcıları Sayın Cengiz Gevrek ve Sayın Orhan Yazıcı, Milletvekili Sayın Hamdi Eriş ve Kaymakam Sayın Veysel Beyru konuşmalarında cihaz ve malzemelerin yöre insanının sağlık hizmetlerine büyük katkı sağlayacağı, tomografi çekimleri için vatandaşın Ankara’ya gitmek zorunda olmamasının bile büyük bir kolaylık olduğunu, bu bağışlarla sağlık hizmetinin kalite ve sayısında önemli iyileşmeler olacağını dile getirerek Vakfımıza teşekkür etmişlerdir. Bağışlanan her cihaz ve ekipmanın olduğu oda kapılarına ve hastane girişine Vakfımızın bağışı olduğuna ilişkin tabelalar asılmıştır. Kimyasal ve kan grubu analizatörü, tam kan sayım cihazı, otoklav, koagulometre, sedimentasyon cihazı, negatoskop, hasta başı ünitesi gibi cihaz ve malzemeler satın alınarak Vakıf amacına uygun olarak İzmir Sağlık Müdürlüğü ve birimlerine bağışlanmıştır.

2- Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü:

Vakfımızın kapanan Malatya Şube Başkanlığı adına kayıtlı olup Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılan 2001 model, Tofaş marka, Kartal tipi, tahmini bedeli on iki bin lira olan 44 FU 464 plakalı araç Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne Vakıf amacına uygun olarak hibe edilmiştir.

3- Farmasötik Bilimler Ankara Derneği

İlk kez 2011 yılında iki sayısının basım bedeli ödenen “FABAD Farmasötik Bilimsel Dergi” adıyla yayınlanan dergi elektronik dergi olarak yayın hayatına devam ettiğinden mizanpaj, İngilizce yayın dilinin düzeltilmesi, web sayfasının düzenlenmesi ile ilgili giderler için beş bin lira yardım yapılmıştır.

4- Ebelik ve Doğum Kongresi

Vakfımız bu yıl da tıp, sağlık, sosyal hizmetlerle ilgili düzenlenen konferans, kongre, sempozyum, seminer gibi ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantılara destek olmaya devam etmiştir.

Bu çerçevede İzmir’de 21-22 Mart 2014 tarihlerinde düzenlenen 1. Ebelik ve Doğum Kongresinin düzenlenmesine on bin lira yardım yapılmıştır.

5- Türkiye Adalet Sistemi ve Adli Sosyal Hizmet Sempozyumu

Vakfımız 1995 yılından beri yapılmakta olan Sosyal Hizmet Sempozyumunun bu yıl 20-23 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve “adli tıp ve adli sosyal hizmet” konularının da ele alındığı “Türkiye Adalet Sistemi ve Adli Sosyal Hizmet” ana temalı sempozyumuna da on bin lira katkı sağlanmıştır

6- Bilimsel Çalışmalara Destek

Amerikan Hücre Biyolojisi Derneğinin katılımı ile 6-10 Temmuz 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen organizasyona genç bilim insanlarının ve öğrencilerin katılımlarını sağlayabilmek için talep edilen beş bin lira yardım kongre hesabına gönderilmiştir. Toplantı sonrası Derneğin Uluslar arası İlişkiler Komite Üyesi Doç.Dr.Sayın Ranan Gülhan Aktaş’dan alınan elektronik postada, Vakfın desteği ile 12 öğrencinin söz konusu toplantıya katıldığını; böylece 3 gün süre ile Nobel ödülü kazanmış Prof. Dr. Martin Chalfie ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en başarılı isimleri arasında gösterilen 3 tıp doktoru ve çok değerli araştırmacılarla birlikte çalışabilme şansı elde ettiklerini iletmiştir. Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği sürekli yayını olan “ASCB Newsletter” de aşağıda verilen orijinal metnin de Vakfımızın anlamlı desteği yer almıştır.

Funding and Support
We were able to offer some social programs because of the generosity of Hüseyin Simsek, the founder of the Maltepe University, whose staff also provided expert administrative assistance. The Foundation of Health and Social Assistance supported 12 students to attend the meeting. The Turkish Histology and Embryology Association supported a young participant. Generous donations were made by Elips, Zeiss, Merck Serono, Odeabank, and Ser-Med, which also exhibited electron microscopy tools, and SySMed, which also presented cell culture equipment and products. The Bosphorus Cruise and professional tour guides were a generous gift from Ranan Gulhan Aktas. The speakers donated their time without honoraria. Stella Salzer of the ASCB provided important material in support of the meeting, and Judith Kimble, the IAC Chair, provided enthusiastic encouragement and valuable suggestions

7- Eğitim Çalışmalarına Destek

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencisine Yale Üniversitesi, Nörogenetik Laboratuarında yapacağı staj için eğitimine katkı sağlamak amacı ile barınma masrafları için iki bin lira yardım yapılmıştır.

Mezun olan bursiyerlerimizden Tahsin Yıldırımçakar’a TUS sınavlarına hazırlanmasına imkan sağlamak adına bir defaya mahsus olmak üzere beş yüz lira yardım yapılmıştır.