VAKIFTAN HABERLER

VAKIFTAN HABERLER 2019-02-08T10:56:15+00:00

Yeşil Çatı Projesi Çerçevesinde
Fethiye Ziyareti
(21 Ocak – 2 Şubat 2019)

İstanbul’da 21 Aralık 2018  tarihinde Prof. Dr. Zafer Öztek ve SSYV Genel Müdürü Mustafa Subaşı’nın katıldığı bir toplantıda Prof. Melih Bulut ve Sn. Afşar Akal “zindelik köyü” adını verdikleri bir projeyi Fethiye ilçesinde gerçekleştirmek istediklerini ve bu projenin Vakfımızın “Yeşil Çatı” projesi ile uyum içinde olduğunu belirterek işbirliği önerisinde bulunmuşlardı. Aynı toplantıda önerilen projenin yerinde incelenmesi kararlaştırılmıştı.

Bu karar çerçevesinde 31 Ocak – 2 Şubat 2019 tarihlerinde Fethiye’ye gidilerek söz konusu proje önerisi konusunda bilgi edinildi, önerilen proje alanları görüldü ve yerel yetkililer ve işbirliği yapılabilecek kişilerle görüşüldü. Ziyarete SSYV adına Prof. Dr. Zafer Öztek, Prof. Dr. Sarp Üner ve Mustafa Subaşı katıldı.

İlk ziyaret Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’e yapıldı. Proje anlatıldı. Sayın Şahiner, projeye olumlu yaklaşarak arsa temini konusunda kamu ve özel sektörü bir araya getirebileceklerini belirtti; ziyaretimiz sırasında hayırsever bir vatandaşı arayarak arsa konusunda girişimlere başlaması bizleri umutlandırdı.

Daha sonra projenin yapılabileceği bölgeler gezildi. Yeşil Üzümlü, Kaya Köy, Ovacık, Hisarönü mahallerindeki araziler incelendi.

2.gün Fethiye de devam eden “Yaşlı Dostu Kent” Projesi kapsamında ilçenin önde gelen kişileri ile bir toplantı düzenleyen Sayın Bulut’un seminerine katılındı.Toplantı öncesi bu topluluğa Sayın Öztek Vakfımızı, projemizi ve Fethiye’ye geliş nedenimiz hakkında bilgi sundu. Toplantıya katılanlar bu açıklamaları son derece ilgi ile karşıladılar ve projemiz lehine birçok öneri ve destek konuşmaları yapıldı. Son derece verimli bir toplantı oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı tarafından işletilmekte olan Fethiye Belediye Huzurevi  ziyaret edilerek Huzurevi Müdürü Sn. Adem Güngör ile görüşüldü. Kendisinden işletmenin idari ve mali konularında bilgi alındı. Ziyaretimiz ve önerilen proje hakkında Sn. Müdür olumlu görüşlerini belirtti. .

Ziyaretin ikinci günü akşamında Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve üyeleri ile bir çalışma yemeği toplantısı yapıldı. Burada da projeye destek sözü alındı.

Projenin Fethiye’de yapılmasını teklif eden Sayın Afşar Akal’a da önerdiği proje ile ilgili olarak nasıl bir yol izleneceği hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Öncelikle projenin ayrıntılı biçimde yazıya dökülmesi, bir fizibilite çalışması yapılması, Yeşil Çatı projesinde yer alan merkez tesislerin yapılabilmesi için arsa araştırılması önerildi. Söz konusu önerilerin yerine getirilmesi ve Vakfımıza bu belgelerle başvurulması durumunda konunun Yönetim Kurulu Toplantısında tartışılabileceği ifade edildi.

Ziyaretin üçüncü günü bölgenin keşfine devam edilerek Göcek bölgesi araştırıldı ve Dalamandan Ankara’ya dönüldü.